Miniszótár:

Peer(ügyfél): Egy fájl- megosztásban résztvevő számítógép.

P2P(peer to peer): Olyan állománymegosztási technológiák gyűjtőneve, amelyben nincs központi szerver, a felhasználók egymással vannak kap- csolatban, és egymástól töltik le az adatokat.

Torrent: Olyan fájl vagy fájlcsoport, amely a Bit- Torrent hálózaton keresztül tölthető le.

Piece(szelet): Minden torrent számtalan kismére-
tű, egyforma hosszú részre van darabolva - ezeket gyakorlatilag véletlenszerű sorrendben töltik le a felhasználók, így a külön- böző ügyfeleknél különböző szeletek lesznek, ez biztosítja a torrent leg- gyorsabb terjedését.

Swarm(boly): Olyan ügy- felek csoportja, akik egy torrentet töltenek le, illetve osztanak meg.

Seed(készforrás): A boly azon tagja, akinél a torrent 100 százaléka megvan.

Tracker: Speciális kiszol- gáló, amely a szükséges információkat tartalmazza ahhoz, hogy az ügyfelek csatlakozni tudjanak egymáshoz. A trackerek írányítják a BitTorrent  ügyfélprogramokat, statisz- tikát vezetnek, valamint ellenőrzik a torrenteket. Az Azureus beépített trackert tartalmaz, tehát segítségé- vel mi is tudunk torrente- ket készíteni és közzétenni. Ha a tracker kiszolgáló nem működik, akkor a hozzá tartozó torrentet nem lehet letölteni.

 
      Kis színes fejek

Ha zölden mosolyog ránk, azt jelenti, hogy minden rendben van, a letöltés problémamentesen zajlik.

A sárga annak a jele, hogy (majdnem) minden rendben van, a tracker működik, csatlakozni is tudtunk más ügyfelekhez. Ha viszont fejecskéink állandóan sárgák, és soha enm változnak zöldre, akkor valószínüleg a tűzfel beállításoknál megadott kapu nyitva van-e.

A kék fej jelentése, hogy van kapcsolatunk más ügyfelekkel, de a tracker valami miatt nem érhető el.

Amennyiben  piros fejet látunk, egyetlen ügyfélhez sem kapcsoódtunk.

A szürke az inaktív (leál- lított vagy a váró- sorban lévő) letöltéseket jelzi.

        


 Az Azureus és a tűzfal

Mivel a program ügyfél- kiszolgáló architektúrában működik, ezért használatához megfelelően konfigurált tűzfal szüksé- ges. Ez azt jelenti, hogy az Azureus beállításainál megadott számú kaput a tűzfalon is ki kell nyitnunk. Ha útvonalválasztón ke- resztül kapcsolódunk a világhálóhoz , akkor annak beállításainál (általában a Port Forwarding vagy a Virtual Server pont alatt) is engedélyeznünk kell a megadott kaput. Amennyiben ezt nem tesszük meg, akkor a távoli számítógépek nem tudnak a mi gépünkhöz kapcsolódni, s ennek következménye a lassabb letöltés lesz. Mint már említettem, ha a torrent melletti fejecskék állandóan sárgák, az tűzfal beállítási problémát jelezhet.

                     Azureus                 Torrent help by Martin


                                       

Mi is az a torrent?
A BitTorrent protokoll lényege, hogy az állományok apró darabokban vannak, és letöltés után ezekből áll össze az egész. Egy probléma azonban még fennáll: vajon honnan tudja a bittorrent ügyfélszoftver, hogy mely darabokat töltöttük már le, és azok nem hibásak-e? Megvan a megoldás: amikor kozzé akarunk tenni egy állományt a BitTorrent hálózaton keresztül, akkor ehez le kell gyártanunk egy úgynevezett .torrent állományt is. EZ pár tíz kilobájt hosszú, és minden olyan adatot tartalmaz, amely szükséges a letöltéshez. Nemcsak az szerepel benne, hogy hol található az a bizonyos tracker hanem minden darab tartalmaz egy ellenőrző összeget is, így az ügyfél pontosan tudja az állományrészletről, hogy helyesen töltődött e le.
Ebből következik, hogy bármit is szeretnénk letölteni a BitTorrent hálózatról, szükségünk van erre a .torrent fájlra, valamint egy ügyfélprogramra is, amely elvégzi magát a letöltést. Bár a protokoll alkotója elkészített egy egyszerű ügyfélprogramot, amellyel minden további nélkül töltögethetünk, ezzel távolról sem tudjuk teljes mértéken kiaknázni a BitTorrent protokollban rejlő lehetőségeket, Többfajta BitTorrent kliens tölthető le az internetről, most az Azarus nevüt mutatom be részletesen.

Azureus:
A kezdők számára elsőre talán kicsit bonyolultnak tűnhet. Mivel java nyelven íródott, működés Java futtatókörnyezet szükséges. Miután ezt felraktuk, hozzákezdhetünk az Azureus telepítéséhez is, amelyhez semmiféle különleges szakértelem nem szükséges, csak a célmappát kell megadnunk, ahová a program állományai kerüljenek.

1.
Első indítás után egy varázsló fogad minket. Első lépésben meg kell adnunk internetelérésünk sebességét-ennek függvényében automatikusab beáálít bizonyos paramétereket (maximálsi felltöltési sebesség, letöltések maximális száma stb.). Ha valami miatt az előre beállított értékek nem felelnek meg nekünk, akkor azokat később az opcióknál szabadon konfigurálhatjuk.

A következő ablakban a program álltal használt kapu (port) számát kell megadnunk, amelyen keresztül az Azureus kapcsolatot tart a külvilággal. Fontos, hogy ha tűzfalat használunk, akkor azon is ki kell nyitnunk az itt megadott számú kaput, ellenkező esetben problémáink lesznek a le- és a feltöltéssel. Alapesetben a 6881-es kaput használja, ez szabadon megváltoztatható.

2.
A Teszt gombbal ki is tudjuk próbálni, hogy a megadott kapun keresztül az Azureus tud-e kommunikálni, azaz jól konfiguráltuk-e be a tűzfalunkat.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ha nem közvetlenül kapcsolódunk az internetre (például ADSL-útválasztót használunk internetmegosztásra), akkor a routeren úgynevezett "port forwardingot" kell beállítanunk az említett kapura! Így tudjuk "átlásszóvá" tenni az útvonalválasztót, azaz elérni, hogy az Azureus úgy érzékelje, mintha gépünk közvetlenül menne ki az internetre.

A varázsló harmadik és egyben utolsó lépése egyrészt annak megadása, hogy a program hová mentse a .torrent állományokat másrészt az úgynevezett Gyors Folytatás bekapcsolása. Ez utóbbi használatával a program gyorsabban tudja folytatni félbemaradt letöltéseket.

3.
Amint végeztünk a varázslóval, máris elénk tárul a program kezelőfelülete, amely öt jól elkülöníthető részből áll. Természetesen felül van a menü, alatta pedig az eszközsáv, ahonnan a legfontosabb funkciók érhetők el pár kattintással. Ez alatt "füleket" fedezhetünk fel, amelyek segítségével gyorsan váltogathatunk az ablakok között. Alapesetben csak egyetlen fül él: az éppen aktuális le- és feltöltéseinkről áttekintést kínáló "Torrentjeim". Ez az ablak két részből áll: felül láthatók a letöltés alatt álló vagy később sorra kerülő állományok, alul pedig a már gépünkre érkezett torrentek.


4.
Minden torrent adatai egy sort töltenek meg. Rögtön az elején kis fejecskével jelzi a program a letöltések állapotát. A következő adott a sorszám, ez magától értetődő: az alkalmazás a feladatokat egymás után hajtja végre (természetesen a letöltések sorrendje szabadon változtatható). Az ezt követő adatok szintén egyértelmüek, a Név oszlopban a letöltés neve, a Méret alatt pedig a fájl mérete látható. A Letöltve és a Kész egyaránt a letöltött mennyiséget jelzi, az előbbi megabájtban (nagy állományoknál esetleg gigabájtban), az utóbbi pedig százalékban. A Státus a folyamat állapotát jelzi, a Letöltés azt, hogy az adott letöltés éppen aktív, a Várakozik mutatja a várólistán várakozó elemeket, a Megállt pedig, logikusan, a leállítottakat.


5.
Az ezután következő két oszlop viszont már magyarázatra szorul. A készforrások alatt két szám található. Az első jelzi, hogy hány olyan felhasználóhoz csatlakoztunk, akinél a teljes letöltés megtalálható (azaz seederek), a zárójelben lévő pedig azt mutatja, hogy mennyi van összesen (hiszen lehetnek olyanok, akikhez valami miatt - valamilyen probléma beállítási probléma miatt vagy elértük az opciókban található kapcsolódási limitet- nem tudunk kapcsolódni). Hasonló felépítésü az Ügyfelek oszlop, csak itt azokat látjuk, akik nem rendelkeznek még teljes állományokkal, csuoán töredékekkel.


6.
A Letöltési sebesség, illetve a feltöltési sebbesége oszlopok tartalma egyértelmű, logikusan le- és a feltöltés tempóját mutatják. Azt sem túlságosan nehéz kitalálni, hogy a Becsült idő mit jelent: azt, hogy a program szerint mennyi idő múlva fejeződik be az aktuális folyamat - ez csak természetesen becslés, és az aktuális letöltési sebességtől, valamint a már lejött adatmennyiségből számolja ki a program. A legutolsó Rangsor mutatja, hogy az adott letöltés milyen pioritású. Alaphelyzetben minden letöltés a "magas" kategóriába kerül, a kevésbé dolgokat magunk állíthatjuk át "alacsonyra". A program a letöltések szervezésekor természetesen előnyben részesíti a "magas" kategóriába tartozókat.

A kettéosztott ablak alsó részében azokat a letöltéseket láthatjuk, amelyek már befejeződtek, tehát a gépünkön van a teljes állomány.  Amíg az itt található folyamatokat le nem állítjuk, addig mi is Készforrásként (Seed) működünk, tehát elérhetővé, mások által letölthetővé tesszük.

7.
Hogy milyen oszlopok jelenjenek meg a letöltési és a feltöltési ablakban, azt részletesen konfigurálhatjuk, ha a jobb gomb megnyomása után a megjelenő menüben az Oszlop beállítások menüpontot kiválasztjuk - a legtöbb mellett leírást it találhatunk, hogy melyik mit is mutat.


8.
A programablak legalján találhatunk egy információs sávot, ahol egyrészt az általunk használt, valamint a legfrisebb Azureus verziószáma látható (a program képes frissíteni magát az interneten keresztül ha újabb változatot talál). Ettől jobbra látható a szűrőlista legutolsó frissítése, a blokkolt IP-címek adataival egyetemben -lehetőségünk van ugyanis bizonyos címeket "letiltani", azaz megakadályozni, hogy tőlünk le-, illetve nekik feltölthessünk. Sőt, a program automatikusan képes bizonyos IP-címeket blokkolni (például akkor, ha már többször is kapott attól a géptől olyan adatokat, amelyek valami miatt nem voltak megfelelőek). Emelett az összesített le- és feltöltési sebességet láthatjuk.


Ha rendelkezünk a megfelelő .torrent állománnyal akkor már el is kezdhetjük a letöltést. A korábban említett eszköztár első négy gombjával kezdeményezhetünk új letöltést. Az első kettőt akkor használjuk, ha a .torrent fájl már a gépünkön van, csak el kell kezdeni a letöltést. A harmadik, URL (cím) megnyitása gomb használatával mégegyszerűbb dolgunk van, ilyenkor csak a .torrent állomán yhelyét kell megmutatnunk a programnak, amely automatikusan letölti és elindítja azt. A negyedik gombbal (Mappa megnyitása) egyidejüleg megnyithatunk egy mappa valamennyi .torrent állományát. Bármelyik metódust használjuk is, a végén meg kell adnunk, hogy melyik mappába kerüljön letöltésünk.

9.
Ha egy le- vagy feltöltési folyamatra dublán kattintunk, akkor annak adatait még részletesebben is megtekinthetjük. Ilyenkor az adott folyamat neve megjelenik (fent, a fülecskék között, a Torrentjeim mellett) és ezután bármikor megtekinthető, amíg a fül meletti x-szel be nem zárjuk az ablakát. Egy folyamat részletes információi négy ablakot foglalnak el. Az első, Általános ablak három részből áll, a legfelső két csíkot tartalmaz. A felsőn a Letöltve felirat mellett a letöltés "térképét" láthatjuk, azaz a program vizuálisan is megmutatja, hogy az adott folyamat melyik része érkezett meg gépünkre. (A felső kis csík jelzi, hogy mennyit töltöttünk le a teljes folyamatból.) Ennél kicsit fontosabb az alatta lévő Elérhetőség csík, amely grafikusan szemlélteti, hogy látjuk-e az egész letöltést. A csík mellett lévő szám azt mutatja, hogy hány példány létezik a rendszerben letöltendő állományból (vagy mappából). Ha ez a szám egynél kisebb, akkor problémánk lehet, mert ez azt jelenti, hogy nem látunk teljes példányt a letöltésből, tehát előfordulhat, hogy nem tudjuk az egész állományt letölteni. Ez az érték természetesen változik, érdemes folyamatosan ellenőrizni.

Az ablak középső részében különböző adatokat láthatunk le- és feltölésénkről, gyakorlatilag ugyanazokat, amelyeket  a főablakon a letöltések mellett - a jobb oldali részen azonban néhány újabb adatot is felfedezhetünk. A Megosztási arányt a program számolja ki az adatmennyiségből (Ha az érték egynél nagyobb, akkor többet töltöttünk fel, mint le, ha egynél kisebb akkor értelemszerűen fordítva). A Hibás szeletek pontnál tudhatjuk meg, hogy a letöltött állományrészletek közül mennyi nem felelt meg az ellenörző összegnek. Az ilyen szeleteket a program automatikusan figyelmen kivül hagyja, és későbbiekben másik ügyfáltől próbálja letölteni. A következő sorban aktuális folyamatra vonatkozó feltöltési szálak maximális számát, illetve legnagyobb letöltési sebességet választhatjuk meg - amennyiben valami miatt szeretnénk eltérni az alapbeállítástól. A Teljes sebesség az adott folyamatra vonatkozik, tehát az összes ügyfél letöltési tempóját összeadja.
Az ablak alsó részén a torrentel kapcsolatos információkat olvashatjuk. Az adatok egyértelmüek, minden fontosabb infó megtalálható itt: a torrent neve, a szeletek mérete és száma, a tracker állapota és a hozzáfüzött esetleges megjegyzések is. Szintén itt látható az egész letöltés ellenőrző összege: ha erre rákattintunk, akkor a váglapra kerül, és a folyamat befejezése után más külső programmal is ellenőrizhetjük a helyességét.

10.
A letöltési ablak következő füle a Részletek: itt a velük kapcsolatban álló többi felhasználó adatai olvashatók. Minden sor más és más felhasználóra vonatkozik, az első oszlop mutatja az IP-címüket, a második az általuk használt BitTorrent ügyfélprogram nevét és verziószámát. Az l jelű oszlopban L vagy R betű látható. Előbbi azt jelenti, hogy mi is létesíthetünk kapcsolatot a távoli számítógéppel, utóbbi pedig azt, hogy ez fordítva történt. A % azt mutatja, hogy a távoli gépen a letölés hány százaléka található meg, az utolsó két oszlop az adott felhasználó felöl jövő letöltési, illetve a feléje irányuló feltöltési sebességről tájékoztat.